Foo Fighters - Jak tato rocková partička vznikla?

1. září 2011 v 19:37 | Barcule |  Zajímavosti
Když se někdo zmíní o kapele "Foo Figters", jistě mnohé z Vás napadne, že se jedná o americkou rockovou kapelu, kterou založil "David Grohl".

Před založením "Foo Fighters" fungoval "David" jako kytarista ve skupinách jako je "Mission Inpossible", "Freak Baby" "Dain Bramage". Poté na čas odložil kytaru a zasedl k bicí soupravě. Po úspěšném absolvování konkurzu byl vybrán do kapely "Scream", kterou založili bratří "Petea a Franze Stahleovi". V roce 1990, kdy se "Stream" rozpadli začal "David" působit v tehda ještě neznámé kapele s názvem "Nirvana", se kterou se podílel na desce s názvem "Never Mind"
6. dubna 1994. Tušíte co se stalo v tento den? Ano, právě v tento den nás díky sebevražednému výstřelu navždy opustil zpěvák Nirvany "Kurt Cobain" a znemožnil tím i další hudební vyhlídky svých spoluhráčů. Tehdy se "David Grohl", který narozdíl od "Kurta Cobaina" žádný problém z drogami neměl, začal stavět na vlastní nohy, využil svůj hráčský potenciál a s menší pomocí kytaristy "Grega Dulliho" natočil během pár dní 15 songů, které byly připsány "Foo fighters" a jsou obsahem jejich stejnojménného debutového alba.
Název kapely nevznikl jen tak. Vznikl proto, že "David" byl v dětství posedlý ufologií a název "Foo fighters" používali američtí vojáci sloužící v Evropě jako název pro podivné a těžce definovatelné objekty na obloze.
Pro natáčení druhé studiové desky si "David Grohl" k sobě sehnal další členy kapely. Byli to dva bývalí členové postpunkové skupiny "Sunny Day Real Estate", konkrétně baskytarista "Nate Mendel" a bubeník "William Goldsmith" a kytarista "Pat Smear", který doprovázel kapelu "Nirvana" jako druhý kytarista. Tuto sestavu "David" oficiálně představil v roce 1996 v klubu "Satyricon" v Portlandu. Byl v však nespokojený s bubeníkem "Goldsmithem" a proto ho nechal pracovat pouze na dvou tracích a zbytek za něj dobubnoval on sám. Později pak místo "Williama" nastoupil nový bubeník "Taylor Hawkins", který se dokonale spřátelil s "Davidem Grohlem". Ti dva si spolu začali výborně rozumět jak zhlediska hudebního tak i z hlediska osobního života. Druhé studiové album "The Color And Shape" bylo nahráno v Seattlu (Los Angels) a do prodeje se dostalo až v květnu roku 1997.
Na třetí studiovce "There Is Nothing Left To Loose" si "Dave" a "Taylor" poprvé střídali rytmy. V této době, ale kapela působila pouze jako trio a to bez kytaristy "Pata Smeara", který kapelu opustil po poslední šnůře v roce 1997. Volné místo se snažil zacelit "Franz Stahle", který ale v roce 1999 z kapely odešel a překazil tak svým spoluhráčům vystoupení na znovu oživeném "Woodstocks" (legendárním metalovém festivalu).
V polovině roku 1999 do kapely přichází "Chris Shifletta" jako náhrada za "Franze Stahleho". V této nové sestavě začalo pomalu vznikat čtvrté studiové album " One By One", jehož nahrávání bylo z důvodu "Davidových" vedlejších aktívit přerušováno. Mezi zajímavé "Davidovy" další aktivity patříla také kytarová nahrávka kterou do svého alba "Heathen" nainplanoval rocker "David Bowie". Dále se pak účastnil jako support kapely "Qeens Of The Stone Age" při jejich turné na společně ztvárněnou desku "Song Of The Deaf". "David" díky této zkušenosti, společně s ostatními členy kapely doslova překopal již skoro hotové album "One By One" a začal přenahrávat songy. Veškerá námaha se vyplatila, protože se kapele po nepříliš zdárných pěti letech podařilo konečně prorazit a v roce 2002 vydali jedno z nejlepších rockových alb.
V roce 2005 vydali "Foo Fighters" dvojalbum "In Your Honor", jehož půlka je nahrána akusticky a druhá je v klasickém rockovém podání. Tohle album kapela nenahrávala v "Grohlově" studiu, ale v rozlehlém skladu určeném pro nahrávací účely. Na tvorbě tohoto alba se podílela i hostující zpěvačka "Norah Jones" a dokonce na několika tracích spolupracoval i bývalý baskytarista "John Paul Jones" z kapely "Led Zeppelin".
Nejnovějším kouskem z tvorby kapely je nedávno vydané album "Wasting Lights", které vyšlo 11. dubna 2011. Mojí recenzi na toto podařené album si můžete přečíst zde.


ČLENOVÉ KAPELY:
Dave Grohl - zpěv, elektrická kytara
Taylor Hawkins - bicí
Nate Mendel - baskytara
Chris Shiflett - elektrická kytara

Bývalí členové:
William Goldsmith - bicí (1996-1997)
Pat Smear - elektr. kytara (1996-1997)
Franz Stahle - elektr. kytara (1997-1999)

Foo Fighters - Best of you (oficial videoklip)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥ Matulinka ♥ ♥ Matulinka ♥ | Web | 3. září 2011 v 14:49 | Reagovat

No..já měla bohužel na to akustický turné lístky bez obrázku, takže teď mě to potěšilo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama